Şehrin Caz Hali 28 Yaşında

Türkiye’nin en prestijli caz festivali olan ”Akbank Caz Festivali” bu yıl 28’inci kez 17-28 Ekim 2018 tarihleri arasında düzenleniyor. 1991 yılında düzenlenen konserler ile başlayan bu festival, dünyanın en önemli caz müzisyenlerinin dışında genç kuşaktan gelecek vadeden isimlere de fırsat tanıyor.

Festival, konserlerin yanı sıra film gösterimleri, paneller, söyleşiler, atölyeler ve sosyal sorumluluk projeleri içeriyor. Etkinlikler Akbank Sanat, Aya İrini Müzesi, Babylon, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Zorlu Center PSM gibi çok sayıda farklı mekanda düzenleniyor.

Her yıl birçok farklı yenilik ile izleyicilerinin huzurlarına gelen Akbank Caz Festivali 2006 yılından itibaren gerçekleştirdiği Kampüste Caz konserleri ile İstanbul’un dışında Türkiye’nin birçok kentine ulaştı. Kampüste Caz konserleri Ankara, Eskişehir, Gaziantep, İzmir, Eskişehir, Trabzon, Adana, Erzurum, Kayseri, Kars ve daha birçok şehirde düzenlendi.

Bu sene bizi neler bekliyor?

Bu sene festival, 100’den fazla müzisyeni barındıran konser programının yanı sıra söyleşi, atölye ve brunch buluşmalarına da ev sahipliği yapacak. Festivalin bu yılki yan etkinliklerinde Swing Jazz, tiyatro ve İskandinav ülkelerine göç etmiş yerli müzisyenlere dair çeşitli buluşmalar yer alacak.

Ayrıca her sene olduğu gibi yine çocuklar için de türlü aktiviteler mevcut. ”Swing Kids” atölyesine katılacak çocuklar hem eğlenceli oyunlar oynayacak hem müziğin ve dansın özgürleştirici taraflarıyla tanışacak.

Ünlü yazar Koffi Kwahulé, Akbank Caz Festivali’ne özel bir söyleşi için konuk oluyor. Dünyanın dört bir yanında sahnelenen oyunlarında her daim caz elementini bulunduran Fildişi Sahili doğumlu yazar, tiyatro ve caz arasındaki ilişkiyi ve kendi yapıtlarına olan yansımalarını anlatacak.

 

Yazı: Emre Tunç

Be first to comment