İyi Bir Komşu

Her iki senede bir düzenlenen ve bu sene 15. kez şehri etkisi altına alan İstanbul Bienali 30. yılını kutluyor. Sanatçı ikili Elmgreen & Dragset küratörlüğünde “İyi Bir Komşu” başlığıyla düzenlenen ev ve mahalle kavramlarının pek çok açıdan ele alındığı bienal, 12 Kasım’a kadar şehirde!

Bienal bu sene 32 ülkeden 56 sanatçının farklı coğrafyalardan hikâyeler anlattığı tam 150 eserden oluşuyor.

Bienal sergileri İstanbul Modern, Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Pera Müzesi ve Küçük Mustafa Paşa Hamamı gibi daha önce de İstanbul bienallerine ev sahipliği yapan mekânların yanı sıra, Cihangir’deki ARK Kültür ile Asmalımescit’te yer alan sanatçı stüdyosu gibi konut özelliği taşıyan mekânlarda sizi bekliyor. Özellikle İstanbul Modern ve Pera Müzesi’ndeki sergiler bienal ziyaretçilerinin favorileri arasında, keşfetmeye oradan başlayabilirsiniz.


Pera Müzesi

15. İstanbul Bienali’nin ana sergi mekânlarından Pera Müzesi kısmı 17 isimlik sanatçı listesinden oluşuyor. Bienal müzenin üç katına yayılırken, Meksikalı sanatçı Alejandro Almanza Pereda’nın betona batırdığı manzara tablolardan ilki ve Dayanita Singh’in fotografik dökümanları biraraya getirdiği çalışması serginin en beğenilen eserlerinden…


İstanbul Modern

Farklı ülkelerden pek çok sanatçının yerleştirmesine ev sahipliği yapacak İstanbul Modern’de ise büyük ölçekli heykellerin yanı sıra “ev” ve “mahalle” kavramlarına eğilen çalışmalar da yer alıyor.


Bu sene bir başka olay olarak bienal konsepti kendi evinize, ofisinize ya da mahallenize geliyor… 15. İstanbul Bienali afişlerini İKSV ana gişe, Pera Müzesi ve belirli Biletix gişelerinden alarak evinizin, iş yerinizin penceresine asabilir, fotoğrafını #iyibirkomsu etiketiyle paylaşabilirsiniz. Bienal etkisini tüm şehre yaymanın tam zamanı!

Be first to comment