Interview With Space Dancer

Her şeyin hayal kurmakla başladığını düşünecek olursak, çocukken kurulan astronot ve balerin olma hayalinin bugün “Space Dancer” olarak karşımıza çıkmasına şaşırmamalıyız. Bu çocukluk hayalinin ve Türkiye’de tek olan uzay mimarı mesleğinin arkasındaki isim Ayşe Ören.

Uzay mimarlığı terimini ilk kez duyuyor olabilirsiniz ancak biz size Ayşe Ören’in Dünya çapında tanınmış birisi olduğunu, Fransa Dışişleri Bakanlığı tarafından “Geleceğin Lideri” seçildiğini hatta tüm bunlara ek olarak “Live Forever” isimli Michael Jackson anıtı ile ödül aldığını da söyleyebiliriz. Ki kendisini araştıracak olursanız, şu günlerde Uzun Dönem Uzay Mimarisi ile ilgileniyor olmasının yanı sıra hakkında çok fazla başarı hikayesi görebilirsiniz.

Ancak biz bu sefer değişik bir şey yapmak istiyoruz ve sadece uzayla ilgili upuzun sorular sormak yerine Ayşe Ören’in Instagram paylaşımlarından yola çıkarak, sevdiği şeylerden sıra dışı yaşamına dair her şeye kısa kısa sorularla nokta atışı yapıyoruz.

Biz Kelimelerinizi Seçtik, Tamamlama Sırası Sizde!


Space Dancer
2 senedir kullandığım, kendime koyduğum lakabım diyelim. Bilimsel olarak “Dopler Etkisi” olarak bilinen kelimenin bana uyarlanmış hali. Derin uzay inceleyen teleskoplar, uzayda dans eden yıldızlar ararlar bu da aslında insanlığın geleceğinin dans eden bir yıldız çevresinde olmasındandır.

Sanat ve teknoloji
En önemli deney yeni formları ve yeni ifadeleri bulmaya çalışmaktır. Sanatçılar genelde teknolojiden görsellerden tıbbı ve askeri sembollerden yararlanırlar ve çoğunlukla bunlara yeni anlam katarlar.

Sanat ve bilim konusuna gelince bilim devamlı bir şeyin sebebini ve işleyişini açıklarken sanat da anlamını açıklar. Bazen aradaki sınır çok incelir. Her zaman tam doğru sonuç vermeyebilir ama bütüne bakacak olursak bu cesaret gerektirir. Aksi halde başarılı olmuş işlerin kopyasını üretmeye devam eder dururuz.

Sanat bir araştırma türü ama farklı yol ve amaçlarla yapılıyor. Üstündeki örtüyü açmak ve perdenin arkasına bakmak varlığımızın en temel sorularını anlamaya çalışmak bakımından bir araştırma bu. Fizikçilerin atomları uçuracak büyük tüneller yapması gibi çünkü onlar da gerçeğin bir sonraki adımını görmek istiyor. Her sanatsal çalışmanın gerçeği araştırma, deşme dünyayı ve varlığımızın arkasında ne olduğunu anlamayla alakası var.

Bu aynı şeye başka açılardan bakmakla ilgili.

Uzay Mimarisi /Tasarımı
Dünyadaki yer çekimi gibi Kepler kuralları da sorgulanamaz. Ne yapacağını ve ne yapamayacağını bilmek uzay mimarisine şekil verir. Yapamadıkların da bir gün mutlaka yapılır hale gelir. Önemli olan bu kısıtlamalar içindeki yaratıcılığın.

Zorluğu, sadece kısıtlamalarından değil, yatırım maliyetinin de  çok büyük olmasından ve ileriki aşamalarda da düşüş sağlanmamasından kaynaklanmakta. Şu an uzay gezileri çok lüks olsa da, gerçek anlamda lüksten çok uzağız.


Michael Jackson
Gustave Flaubert ’in Madame Bovary benim dediği gibi, Michael da bende yaşıyor.


Live Forever Anıtı
Michael’in tam ismi Michael Joesph Jackson. Sırtsırta duran 2 adet “ J” harfi ve üstüne oturmuş bir “M” harfinden oluşan kısım Kral’ın pelerini ve tacını sembolize etmektedir. Orta kısımdan kendi pozunu çıkararak, hem kendi ünvanını hem de ismini giymiştir. Yerde duran kısımda da Dünya ve onu sarmalamakta olan Ay’ı görüyoruz. İlk kısım Ay’ın üstünde durmakta (Moonwalk lakabına atfen). Gündüz güneş ışığında ve gece aydınlatma yardımıyla dünyanın üstüne yansıdığında, Dünya’nın kralı metaforu olmaktadır.

Rick Tumlinson
Michael’dan sonra benim için en değerli kişilerden biri, gerçek bir vizyoner ve fikir insanı.

Star Wars
George Lucas’ın muhteşem hayal gücü.

Fransa
Her gidişim hayatımı sonsuza kadar değiştirdi.

Paris
Dünyanın en güzel şehirlerinden biri.

Kepler Uzay Enstitüsü
Kepler Başkanı Bob(Krone) hayatımı sonsuza kadar değiştirmiş insanlardan biri, benim için çok değerli. Onu da yapılandırıyorum; Yıldız Teknik Üniversitesi Teknoparkında ben hazır oldukça duyacaksınız etkilerini.

New Worlds
Artık benim adıma bir harekete dönüşüyor. Bir felsefe, yeni insan ve yaşama dair, isteyen herkesin katılabileceği.


Modanın Etkisi
Mimari ve moda; aynı amaca hizmet eder ve bizle ilgili referans olurlar. İnsanlara sembolik mesaj aktarma konusunda köklerini bilinçaltından alır, sözsüz iletişimin parçasıdırlar ve ipucu verir ya da gönderme yaparlar.

Stil
Ben modern Atatürkçü Türk kadınının yüzüyüm, seçimlerim de bunu yansıtacak şekilde ilerlemekte.

Sizi Biraz Tercih Yapmaya Zorlasak?


*Balerin mi, Astronot mu?
Uzayda dans etsek? Hem yer çekimi yok.

*Smooth Criminal Mı, In The Closet Mı?
Smooth Criminal.

*Feminen mi, maskülen mi?
Feminen.

*Kırmızı mı, siyah mı?
Kırmızı.

*Ayda yaşam mı, Mars’ta yaşam mı?
Ay ve Mars çok farklı şeyler söylüyor.
Ay; Dünya’ya büyülü bir bakış.
Mars; artık dünya yok.
Ben soluk mavi noktayı sevenlerdenim.

Be first to comment