Hafta Sonu Kaçamakları: Mudurnu ve Abant Gölü

abant

Mudurnu İstanbul ve Ankara yolunun tam ortasında bulunuyor. Ziyaretine gelenleri güzelliği ile şaşırtmayı başaran, Türkiye’nin en yeşil köşelerinden birinde bir nehir kenarına kurulmuş olan Mudurnu, Osmanlı’nın mimarisi ile imzasını attığı bir yer. Safranbolu ve Kastamonu’da olduğu gibi muhteşem ahşap konaklar barındırıyor sokaklarında. Kasabanın merkezine doğru ilerlediğinizde kısa sürede Mudurnu’nun pazar yerine ulaşıyorsunuz. Safranbolu pazarının küçük versiyonu olan alanda bakırcıların dükkanlarından yükselen bakır dövme sesleri, yere bağdaş kurarak çalışan eyer ustaları sizi bi lahza da olsa geçmişe götürme görevini üstlenmişler. Kasabanın merkezinde görkemli Yıldırım Beyazıt Hamamı’nı da görebilirsiniz.

Mudurnu’nun 25 kilometre kuzey batısına çıktığınızda Abant Gölü’ne ulaşıyorsunuz. Burası ulusal parkın içinde yer alan ormanlarla çevrili el değmemiş bir krater gölü. Yılın her döneminde  ziyaret etmek için harika bir yer ama ağaçların ve göz alıcı renkteki yaprakların gölün etrafında mükemmel bir çerçeve oluşturduğu ilk ve son bahar ayları yok mu, işte o manzaralar ömre bedel. Gölün kıyısında iki tane beş yıldızlı otel var. Eğer beş yıldızlı otellerden hoşlanmıyor ve  yeşillikler içinde konaklamak istiyorsanız Abant ve Mudurnu arasındaki Kilözü köyünde  altı şaleden oluşan Değirmenyeri Dağ Evleri tam size göre. Sezon dışında gidecekseniz önceden telefon edip orada sizi karşılayacak biri olmasını garantilemeyi unutmayın.

abant 2

Nerede kalınır?

Hacı Abdullahlar Konağı. Tel: 0374 421 22 84

Keyvanlar Konağı. Tel: 0374 421 37 50

Yarışkaşı Konağı. Tel: 0374 421 36 04

Taksim International Abant Palace Hotel. Tel: 0374 224 50 12

Büyük Abant Oteli. Tel: 0374 224 50 33

Değirmenyeri Dağ Evleri. Tel: 0374 421 26 77

Nasıl gidilir?

İstanbul’dan arabayla geliyorsanız Ankara otoyolunu takip edin ve Bolu’dan güneye dönün. Bolu’dan Mudurnu’ya otobüs seferleri var ama seyrek. Mudurnu’dan Abant Gölü’ne otobüs seferleri ise sadece yaz aylarında yapılıyor.

Be first to comment