Hafta Sonu Kaçamakları: Amasra

amasra

Amasra pek çok açıdan Tanrı’nın lütfuna mazhar olmuş bir yer; ikiz limanları, Karadeniz sahilleri, bir tablo güzelliğindeki kalesi ve herkesi mutlu edecek kadar çok balık restoranı… Küçük ama son derece keyifli müzesi, camiye çevrilmiş birkaç kilisesi ve etrafındaki adalara düzenlenen tekne turları hem doğa hem de tarih meraklılarına hitap ediyor. Bugüne ulaşan kale bütün azametiyle limanın üzerinde dimdik yükseliyor. Kemere Köprüsü’nden geçip kaleye Zindan tarafından girerken sizi saran manzarayı aklınıza nakşedin, zaman zaman dünyadaki cenneti hatırlamak için kullanabilirsiniz. Bir kısmı yıkık olan kalede Fatih Camii ve Kültür Sanat Evi (eski şapel) görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor. Kaleyi gezenler en romantik kısmın bir Roma köprüsünden geçerek ulaşılan Boztepe bölgesi olduğunu söylüyorlar.

Tabelaları Ağlayan Ağaç Cafe’ye kadar takip edin, kendinizi Tavşan Adası ve “sonu olmayan deniz” olarak tarif edilen manzaranın keyfini sürerken bulacaksınız. Amasra’nın en görkemli yapılarından biri olan Edhem Ağa Konağı 19. yüzyılda Karadağ Prensi Nikola’nın sarayı örnek alınarak yapılmış. Küçük müze ise Romalılardan kalan eserleri muhafaza ediyor. Pazartesi günleri kapalı. Bartın’a doğru giderken yolda tahminen M.S. 41–54 yılları arasında Romalı Gaius Julius Agullia için yapılmış Kuşkaya Yol Anıtı’nı göreceksiniz. Buraya kadar gelip de Anadolu’da eşi benzeri olmayan bu anıtı görmeden dönmek olur mu?

amasra 2

Nerede kalınır?

İstanbul ve Ankara’dan makul bir mesafede olan Amasra, özellikle yaz tatili ve hafta sonlarında kalabalıklaşan bir sahil kasabası. Bu dönemlerde hem fiyatlar yükseliyor hem de kalacak yer bulmak zorlaşıyor. Bu durumu kendileri için bir avantaj olarak gören kimi işletmecilerse başka yerlerde çok daha ucuz otellerde bulabileceğiniz konforlardan yoksun otelleri için yüksek fiyatlar talep edebiliyorlar.

Büyük Liman Otel Tel: 0 (378) 315 3900

Sahil Otel Tel: 0 (378) 315 2211

Nasıl gidilir?

Aracınız yoksa Amasra’ya gitmek için ilk önce İstanbul ya da Ankara’dan Bartın otobüslerine binmeniz daha sonra da dolmuşları kullanmanız gerekir. Uzak yol otobüsleri yeni şehirlerarası otobüs terminalini kullanırken dolmuşlar kent merkezindeki Eski Otogar’dan kalkıyor. Şans eseri her ikisi arasında gidip gelen “servis” otobüslerini yakalamanız da mümkün.

Be first to comment