Hafta Sonu Kaçamakları: Ağva

Şehrin karmaşasından sıkılanlar için yakın çevrede hem kafa dinleyecek hem de tarih, doğa ve gastronominin oluşturduğu mutluluk üçgeninde güzel bir hafta sonu geçirecek birçok kaçamak noktası var. Ülkemizin coğrafyası büyük şehir insanına o kadar çok seçenek sunuyor ki, önemli olan değerlendirmeyi bilmek. Bu hafta sonu sevdiğim kaçamak rotalarımdan bazılarını paylaşmak istedim sizinle.

agva3

İstanbul’un en popüler hafta sonu kaçış noktalarından biri olan Yeşilçay, ya da halk arasında bilinen adıyla Ağva, bir yanına Karadeniz’i diğer yanına da nazlı nazlı akan Göksu ve Yeşilçay nehirlerini alıp, büyük şehre fiziksel olarak çok yakın ama zihinsel olarak bir o kadar uzak olmanın ayrıcalığını sunuyor size. Aslına bakarsanız Ağva’da yapacak çok fazla şey yok ama insanların buraya geliş nedeni de bu; nehir kıyısına sıralanmış oteller yeşil bahçeleri ve şımartan şezlonglarıyla şiirsel bir huzur ortamı yaratıyor.

Göksu Nehri ihtiyacınız olan bu avareliği yakalamanız için fonda mükemmel bir dekor oluşturuyor. Bazı otellere ulaşmakta kullanılan iptidai bir teleferik ya da makaralarla yönlendirilen bir salla nehri geçmek ise bu sakinlik içinde güzel bir eğlence olabilir. Otellerin çoğunda nehirde gezmek için kullanabileceğiniz kanolar ya da pedallı gezinti tekneleri bulabilirsiniz. Küçük bir kumsal da bulabileceğiniz Ağva’da sadece dinlenmekle yetinmeyen misafirlere yöredeki çağlayanları ve bir zamanlar Romalılar’dan kaçan Hristiyanlar’ın saklandığı mağaraları gezmeleri önerilebilir. Bölge, ormanlık yapısıyla özellikle sonbaharda, ziyaretçilerine rüya gibi bir manzara sunuyor.

Ağva’dan beş kilometre uzaklıktaki Kilimli Koyu’nu mutlaka ziyaret edin, insanı çarpan güzellikteki doğal kaya oluşumları size de ilginç gelecek. İçlerinde en güzeli küçük bir koy olan Gelinkaya. Rivayete göre, evlenmelerine izin verilmeyen iki sevgili burada sonsuza kadar beraber olmak için taşa dönüşmüş. Şile’den Ağva’ya giderken üç kilometre sonra ise Akçakese’ye varacaksınız. Kıyıdaki Olimpos tarzı ağaç evlerin bazılarında jakuzi bile bulmanız mümkün.

agva4 ağva

Nasıl gidilir?

Üsküdar’da Şemsi Paşa Camii’nin önünden kalkan 139A no’lu belediye otobüsünü ya da bazı özel otobüs şirketlerini kullanabilirsiniz. En iyisi İstanbul’un merkezinden 100 kilometre uzaktaki bu beldeye özel arabayla gitmek ve yoldaki sürpriz güzellikleri de keşfetmek. Önce Şile’yi geçiyorsunuz, birkaç kilometre sonra yol ikiye ayrılıyor. Soldaki sahilden gidiyor. Sağdaki virajlı ve beş kilometre uzun olan ise ormanın içinden. Birinden gidip diğerinden de dönebilirsiniz.

 Nerede kalınır?

Ağva’da Göksu Nehri boyunca kalınacak yerler arasında Tranquilla, Piccolo Mondo ve Acqua Verde var. Otellerin çoğunda odalar çok küçük, bu yüzden hafta sonu yeterli geliyor!

Be first to comment