Filmekimi’ne Geri Sayım Başladı!

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından bu sene 17 ‘ncisi düzenlenecek Filmekimi için geri sayım başladı. Sonbaharın en renkli temsilcilerinden biri olan bu film etkinliği, başta Cannes olmak üzere çok sayıda prestijli festivallerden ödüllerle dönen, eleştirmenlerden ve izleyicilerden övgüler alan ve merakla beklenen filmleri sinemaseverler ile buluşturacak.

5-14 Ekim tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan etkinlikte yer alan ve Akademi Ödülleri’nde ön plana çıkması beklenen filmleri sizin için derledik.


Jean-Luc Godard’ın yeni filmi “Le livre d’image” / “The Image Book”

Filmekimi için açıklanan ilk film; bu seneki Cannes’da ilk defa verilen Özel Altın Palmiye Ödülü’nün sahibi olan “The Image Book”. Farklı görüntü ve seslerin kolajlanarak oluşturulduğu filmin yönetmen koltuğunda en yenilikçi ve sıra dışı yönetmenlerden biri olarak adlandırılan Jean-Luc Godard oturuyor.

Senenin en çok beklenenlerinden: Climax

90’lı yıllarda 20 genç dansçının, 3 günlük prova için ormanın ortasında bulunan bir yatılı bir okulda kalmasını ve bu sürede yaşadıklarını anlatan “Climax”, Filmekimi’nin merakla beklenen filmlerinden. Arjantinli yönetmen Gaspar Noé’nin sınırları zorlayan, gerilim yüklü sıra dışı filmi, aynı zamanda Cannes’da “Yönetmenlerin On Beş Günü” kategorisinin en iyi filmi ödülüne layık görüldü.

Bruno Dumont’un absürt mizahı: Coincoin and the Extra Humans

Fransa’nın kuzey sahillerinde uzaylı istilası ile karşı karşıya olan Coincoin’in maceralarını konu edinen film, önceden Quinquin olarak inekler ve cesetlerle mücadelesinin anlatıldığı 2015 yapımlı “P’tit Quinquin”in devamı niteliğinde.


Lars Von Trier’in son filmi: The House That Jack Built

Dancer in the Dark (2000), Dogville (2003), Melancholia (2011), Nymphomaniac: Vol. I ve Vol. II (2013) filmleri ile sınırları zorlamaktan çekinmeyen Danimarkalı yönetmen Lars Von Trier, son filmi “The House That Jack Built” ile bu kez bir seri katile odaklanıyor. Film, Uma Thurman, Matt Dillon ve Bruno Ganz gibi isimlerin yer aldığı oyuncu kadrosuyla da ön plana çıkıyor.


Cannes’ın “En İyi İlk Filmi”: Girl

Dünya prömiyerini Cannes’da yapan “Girl”, 15 yaşındaki trans bir kızın balerin olma mücadelesini konu ediniyor. Film, Cannes’dan “En İyi İlk Film”, FIPRESCI Ödülü ve Kuir Palmiye gibi ödüllerle dönerek mutlaka izlenmesi gerekenler listesinde yerini alıyor.


Nicholas Cage’in başrolü çektiği “Mandy”

Prömiyerini Sundance’te yapan film; eşi Mandy’nin korkunç bir tarikat tarafından katledilmesi sonucu Red’in intikam mücadelesini merkezine alıyor. Filmin yönetmen koltuğunda ise İtalyan Panos Costamos oturuyor.


Ünlü yazar Haruki Murakami’nin öyküsünden sinemaya uyarlanan “Burning”

Güney Koreli Lee Chang Dong’un yönetmenliğini yaptığı “Burning”; vasıfsız bir genç, aşık olduğu kız ile zengin bir adam arasındaki aşk üçgenini temeline alıyor. 

Ekim ayı boyunca İstanbul dışında da düzenlenecek olan bu etkinlik ile ilgili güncel ayrıntılara ve programın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Emre Tunç

Be first to comment