38. İstanbul Film Festivali’ne Hazır Mısınız?

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen, Türkiye’nin en büyük sinema etkinliği İstanbul Film Festivali, bu yıl 38. kez sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 5-16 Nisan tarihleri arasında yapılacak festivalde Türkiye ve dünya sinemasının en nitelikli ve başarılı örneklerinden, 187 yönetmenden toplam 186 film gösterilecek.
Sinemaseverlerin işini biraz olsun kolaylaştırabilmek için Türkiye prömiyerini festivalde yapacak yabancı ve yerli filmler arasından bir öneri listesi hazırladık. İşte eleştirmenlerin çok beğendiği, önemli festivallerde ses getiren, tartışmalar yaratan 5 film.

Talking About Trees – Ağaçlardan Bahsetmek

Yönetmen: Suhaib Gasmelbari

2019 Berlin Film Festivali’nin Panorama bölümünde dünya prömiyerini yapan ve festivalden “En İyi Belgesel Ödülü” ile dönen Suhaib Gasmelbari’nin “Ağaçlardan Bahsetmek” filmi, İstanbul Film Festivali’nin dikkat çeken yapımları arasında yer alıyor. Uzun yıllar sürgünde kalan dört arkadaş olan “Sudan Sinema Kulübü”nün yegâne üyeleri İbrahim, Süleyman, Manar ve Altayib, Sudan’a sinemayı yeniden getirmek için bir araya geliyor. Bu dört arkadaşın zamanında yarattıkları, kaybolan ya da geriye kalan görüntülerle Sudan’ın tüm yüzleri ortaya çıkıyor.

Mr. Jones – Bay Jones

Yönetmen: Agnieszka Holland

Son yıllarda sinema kadar televizyon için de çalışan ve “House of Cards” gibi popüler dizilerin bazı bölümlerini çeken Polonyalı yönetmen Agnieszka Holland, geçtiğimiz yıl Türkiye’de de vizyona giren “İz”in ardından, yeni bir filmle karşımızda. Senaryosunu Andrea Chalupa’nın yazdığı “Mr. Jones”, seyircilerle ilk olarak Berlin Film Festivali’nde buluştu. Film, 1930’ların başlarında Stalin dönemindeki Sovyetler Birliği’nde Ukrayna’yı kırıp geçiren, soykırım etkisindeki kıtlığı ortaya çıkaran Galli gazeteci Gareth Jones’un hikâyesini anlatıyor. Rejimin gizlemeye çalıştığı haber uğruna hayatını tehlikeye atan Jones’un öyküsü aynı zamanda George Orwell’in “Hayvan Çiftliği” adlı eserine de esin kaynağı.

Kız Kardeşler

Yönetmen: Emin Alper

Bu yıl Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışan “Kız Kardeşler”, “Tepenin Ardı” ve “Abluka” filmlerinin yönetmeni Emin Alper’in merakla beklenen yeni filmi. “Kız Kardeşler”, farklı yaşlardaki üç kız kardeşin, yaşadıkları köyden yakınlardaki kasabaya besleme olarak gönderilmek için rekabet haline girişini anlatıyor. Ulusal Yarışma bölümünde yarışan 9 filmden biri olan Kız Kardeşler’e yarışmada Nebula, Aden, Kardeşler, Güvercin Hırsızları, Görülmüştür, İçerdekiler, Saf ve Yuva’nın eşlik ettiğini hatırlatalım.
 

Di jiu tian chan – Elveda Oğlum

Yönetmen: Wang Xiaoshuai

Çinli usta yönetmen Wang’ı, “Pekin Bisikleti”, “In Love We Trust”, “Shanghai Dreams” gibi Berlin’de, Cannes’da ödüller kazanan filmleriyle tanıyoruz. “Elveda Oğlum” onun en iddialı projelerinden biri. 3 saati aşkın bir süresi olan film, Çin’in zorunlu tek çocuk politikasının trajik etkilerini yaşayan bir çiftin hikayesini 30 yıla yayılan bir zaman kesiti içersinde anlatıyor. Çin’in 1980’lerden bu yana yaşadığı toplumsal değişimi de gözler önüne seren film, geçmiş ve şimdiki zamanı üst üste tekrar eden kesitler halinde yansıtıyor. Geçtiğimiz Berlin Film Festivali’nde başroldeki her iki oyuncusuna da ödül kazandıran “Elveda Oğlum”, için eleştirmen yorumları da genellikle olumluydu.

High Life


Yönetmen: Claire Denis

Fransız yönetmen Claire Denis, “Beau Travail”, “35 Rhums”, “White Material”, “İçimdeki Güneş” gibi filmleriyle tanıdığımız bir isim. Senaryosunun yönetmenine ait olduğu “High Life” ise ilk bilimkurgusu. Film, bilimsel bir deney için uzay gemisinde bir araya gelen bir grup insanın öyküsünü anlatıyor. Dünya prömiyerini yaptığı Toronto Film Festivali’nde eleştirmenlerden de çok yüksek notlar aldığını belirtelim. “High Life” festivalin en ilgi çeken filmlerinden biri olmaya aday.

Be first to comment